Белград (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Берат (округ))
Прејди на: содржини, барај
Мапа што ја покажува областа Берат

Округот Берат или округот Белград (албански: Rrethi i Beratit) е една од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Берат. Берат има 117,066 жители, и површина од 939 km². Округот Берат се наоѓа во центарот на Албанија, чиј што главен град е Берат. Исто така поголема општина во овој округ е и Ура Вајгуроре. Ура Вајгуроре е исто така родното место на Сејфи Протопапа. Во округот живеело/ живее македонско малцинство.

Општини[уреди | уреди извор]

Општини во округот Берат:

Поврзано[уреди | уреди извор]