Беовулф (филм од 2007)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Беовулф — американски филм, во режија на Роберт Земекис. Главните улоги ги толкуваат: Реј Винстон, Ентони Хопкинс, Џон Малкович и Анџелина Џоли.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во Данска, во 507 година. Во волшебната ера се појавува еден бестрашен човек со име Беовулф. Неговата цел е да го спаси Данското кралство од заканата на чудовиштето Грендел, кои долги години ги тероризира жителите на кралството на Хротгард.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 17.