Бенјамин Клајбринк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Натпреварувач за  Германија
Мечување во машка конкуренција
Олимписки игри
Злато Пекинг 2008

Бенјамин Клајбринк (герм. Benjamin Philip Kleibrink, р. 30 јули, 1985 во Крефелд) — германски мечувалец во дисциплината флорет.

Неговото најголемо достигнување е освојувањето на златниот медал во дисциплината поединечен флорет во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг. На овој натпревар тој ги поразил Кента Чида (15-10), Леј Шенг (15-7), Џу Џин (15-4), а на крај, во финалето и Јуки Ота (15-9). Клајбринк освоил второ место на Европското првенство во мечување во 2007 кога бил поразен со 15-13 од италијанецот Андреа Балдини. Освоил и бронзен медал на Светското првенство во мечување 2007, каде во полуфиналето со 15-4 бил поразен од сонародникот Петер Јопих.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Med 2.png Европско првенство во мечување 2007, флорет
Med 3.png Светско првенство во мечување 2007, флорет