Беницалон (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беницалон
Координати: 37°12′ СГШ 2°14′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Емилио Кид Алонсо
Површина
 • Вкупна 32 км2
Надм. вис. 936 м
Население (2005)
 • Вкупно 308
 • Густина 9,6/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Беницалон е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Беницалон (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

324

304 291 309 305 302 308

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Benizalón - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Benizalón - Diputación Provincial de Almería