Бензил ацетат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бензил ацетат
Benzyl acetate.png
Benzyl acetate.gif
Назнаки
140-11-4
ChemSpider 13850405
Jmol-3D слики Слика
Својства
Молекулска формула C6H5CH2OCOCH3
Моларна маса 150.18 g/mol
Густина 1.054 g/ml
Точка на топење

−51 °C, 222 K, -60 °F

Точка на вриење

212 °C, 485 K, 414 °F

Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Бензил ацетат е хемиско соединение чија формула е C6H5CH2OCOCH3.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]