Белш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Белш
Белш се наоѓа во Германија
Белш
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Локални единици 2
Градоначалник Дитер Фридрикс
Основни податоци
Површина 22,46 км2
Надм. височина 19 м
Население 226 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038854
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположбата на Белш во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°19′00″ СГШ 11°11′00″ ИГД / 

Белш (германски: Belsch) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]