Белпошта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белпошта
Белпошта (белоруски)
Дејностпоштенска
Основано1995
СедиштеАвенија на независноста 10 10, Минск, Белорусија
Услугипошта, пакети, Експрес пошта, Испорака, карго
Сопствениквлада на Белорусија (100%)
Мреж. местоbelpost.by

Белпошта (белоруски: Белпошта) е националната поштенска служба на Белорусија. Станала член на Светската поштенска унија во 1949 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Развојот на поштенските услуги во Белорусија започна во античко време. Значи, за 885 е првото споменување во Хрониката на услугата на гласник на белоруската земја, "Прашана за Олег Раџимичи. . . " [1]

Во Киевска Рус имаше посебна "позиција" - гласник на принцот. Куририте го пренесоа редот на принцот во различни делови на земјата. Понекогаш гласник отиде, и без сертификати, специјални пораки меморирани.

Во 1583 година, првиот во Белорусија пост-пат (Варшава - Белосток - Гродно - Вилнус) воведе систем на тарифи, кој работи денес во сите земји во светот. Превозот одреден според видот и потеклото на неговата тежина.

Во 1793 година, Белорусија стана дел од Руската Империја, а потоа пошта е понатаму развиена како дел од поштенскиот систем на Руската Империја. Постелни области беа формирани, вклучувајќи ги Минск, Витебск и Могиљов.

Првата телеграфска станица во Белорусија била опремена во 1859 година во минска пошта и во Бобруйск. Организирана е првата телеграфска линија.

Редовен превоз на пошта со железница започна во 1871 по трасата Минск - Москва, Минск - Ривнен, Минск - Брест, Минск - Љубава. Пост-моторите имаа специјални рамки за складирање и сортирање пошта. Автомобилите висеа поштенски сандачиња за да примаат пораки на возот.

  • Поштенските марки и поштенската историја на Белорусија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Доставка вестей и почты в IX—XVII вв [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.