Бело сапунче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gypsophila paniculata
Научна класификација edit
Царство: Plantae
Нерангирано: Tracheophytes
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Ред: Caryophyllales
Семејство: Caryophyllaceae
Род: Gypsophila
Вид:
G. paniculata
Биномен назив
Gypsophila paniculata

Бело сапунче (латински Gypsophila paniculata) е вид на скриеносеменици од фамилијата Caryophyllaceae, по потекло од централна и источна Европа. Белото сапунче е зелјесто повеќегодишно растение кое расте до 1.2 м во височина, со голем број разгранети стебла покриени со ситни бели цветови во лето (оттука и вообичаеното име „бебешки здив“).[1] Нејзиното природно живеалиште е на степите на суви, песочни и камени места, често на варовнички почви (gypsophila = вљубеник во кредата). Примероците од ова растение првпат биле испратени до Линеј од Санкт Петербург од швајцарско-рускиот ботаничар Јохан Аман .

Одгледување[уреди | уреди извор]

Растението е популарно во украсните градини и расте во алкални до неутрални почви на полна изложеност на сонце. Избрани се бројни сорти, од кои „Rosenschleier“[2] (со бледо розови двојни цветови) ја добил наградата за градинарски заслуги на Кралското хортикултурно друштво .[3]

Цвеќарство[уреди | уреди извор]

Gypsophila paniculata многу се користи во цвеќарството (каде што често се нарекува едноставно "гип") обезбедувајќи делотворна позадина за поголеми или поструктурирани цветови. Комерцијално се одгледува во Перу, што сочинува големи дел од извозот на цвеќе во таа земја.[4] Најчесто се одгледува и продава во САД.[5]

Инвазивен[уреди | уреди извор]

Белото сапунче сега е широко распространето во Северна Америка.[6] Се класифицира како инвазивен вид на места околу Големите езера, како што се националните езерски дини на заспаната мечка [7] и регионот на Чикаго,[8] во северозападниот дел на Тихиот Океан,[9] и Калифорнија каде што е прогласен за штетен плевел.

Штетници и болести[уреди | уреди извор]

Развојот на коренот е целосно инхибиран и предизвикува формирање на gall. Pag е проблем за цветната индустрија, на пример во израелската индустрија.[10][11]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. RHS A-Z encyclopedia of garden plants. United Kingdom: Dorling Kindersley. 2008. стр. 1136. ISBN 978-1405332965.
 2. Gypsophila 'Rosenschleier'. RHS. Посетено на 2020-02-21.
 3. „AGM Plants - Ornamental“ (PDF). Royal Horticultural Society. July 2017. стр. 43. Посетено на 3 March 2018.
 4. „La floricultura en el Perú: La más alta calidad en Gypsphila“ (PDF).
 5. The growing problem of invasive species : joint oversight hearing before the Subcommittee on Fisheries Conservation, Wildlife, and Oceans joint with the Subcommittee on National Parks, Recreation, and Public Lands of the Committee on Resources, U.S. House of Representatives, One Hundred Eighth Congress, first session, Tuesday, April 29, 2003. Washington: U.S. G.P.O. 2003. стр. 97. ISBN 978-0-16-070777-3. OCLC 53336784.
 6. PLANTS Profile - Gypsophila paniculata L. - baby's breath, PLANTS Database, U.S. Department of Agriculture. Retrieved 6 July 2010.
 7. Does removal of Baby’s Breath from Lake Michigan sand dunes restore native plant diversity and ecosystem function? Архивирано на 2 декември 2008 г., The Nature Conservancy. Retrieved 6 July 2010.
 8. Invasive Plants in the Chicago Region Архивирано на 20 јануари 2022 г., Chicago Botanic Garden.
 9. Pacific Northwest Noxious Weed List, Pacific Northwest Invasive Plant Council. Retrieved 6 July 2010.
 10. Barash, Isaac (2014-08-04). „How Way Leads on to Way“. Annual Review of Phytopathology. Annual Reviews. 52 (1): 1–17. doi:10.1146/annurev-phyto-102313-045953. ISSN 0066-4286. PMID 25090476.
 11. Barash, Isaac; Manulis-Sasson, Shulamit (2009). „Recent Evolution of Bacterial Pathogens: The Gall-Forming Pantoea agglomerans Case“. Annual Review of Phytopathology. Annual Reviews. 47 (1): 133–152. doi:10.1146/annurev-phyto-080508-081803. ISSN 0066-4286. PMID 19400643.