Белошица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белошица
Местоположба
Физички особености
УстиеЗлетовска Река
Особености на сливот

Белошицарека во Источна Македонија и притока на Злетовска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на источните падини на планината Манговица. По нејзиниот тек, таа поминува низ селата Стрисовци, Пуздерци, Зарапинци и Лезово, по што се влева во Злетовска Река од нејзината десна страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 12. ISBN 978-9989-2117-6-8.