Белоруски наемници во Брегот на Слоновата Коска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белоруски Су-25

Белоруски наемници во Брегот на Слоновата Коска (белоруски: Беларускія найміты ў Кот-д’Івуары) — група поранешни воени пилоти и техничари на Белоруските Воздухопловни Сили. Тие и помагале на владината армија на Лоран Гбагбо во граѓанската војна од 2002 до 2007 година. Се верува дека работеле под покровителство на француските и белоруските власти.

Белорусите биле ангажирани за обука на африканските пилоти, кои претходно летале со француски авиони, за да управуваат со советските напаѓачки авиони Су-25. Пилотите од Брегот на Слоновата Коска направиле само два лета со нивните странски инструктори. Во текот на втората, тие ја нападнале француската база во Буаке. Инцидентот довел до заземање на аеродромот Јамусукро од страна на француските трупи и настапите на милицијата Млади Патриоти во Абиџан. После тоа, белорусите веднаш ја напуштиле земјата. Години подоцна, против нив било отворено кривично дело за убиство на француските војниците. Еден од платениците (Јуриј Сушкин) бил осуден на доживотен затвор во отсуство.

Во тоа време, покрај Белоруски, во Брегот на Слоновата Коска се наоѓале и специјалисти за копнена авијација од Русија и Украина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]