Белорусите во либискиот конфликт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беларусија (зелено) и Либија (портокалово)

Белоруси во граѓанската војна во Либија (белоруски: Беларусы ў лівійскім канфлікце) — приватни војници и воени советници од Белорусија, кои учествувале во војната во Либија на страната на Муамер Гадафи. Владата на Белорусија официјално ги демантирала таквите информации. Мислењата на воените и политичките аналитичари за прашањето за учеството на Белорусија во конфликтот се разликуваат. Некои навеле слаба база на докази и можна информативна војна. Други ги оправдале обвинувањата поради присуството на силни предвоени врски меѓу двете земји и ширењето на платенички практики меѓу поранешните војници на вооружените сили на Белорусија.

Пораки[уреди | уреди извор]

Учеството на белоруските граѓани во војната го изјавија американски (телевизиски канал CNN и разузнавачка и аналитичка агенција Stratfor[1]), руски (весникот Комсомолскаја Правда[2]), белоруски (воениот експерт Александар Алесин[3]), шведски (институтот SIPRI[4]) и меѓународни (раководител на работната група на ОН за употреба на платеници Хозе Луис Гомез дел Прадо[5]) извори. Бунтовниците исто така ги пријавиле[6].

Општи информации[уреди | уреди извор]

Белоруски воени специјалисти и наемници, наводно, управувале и поправале воена опрема, ја обучувале либиската војска. Тие воведоа елементи на герилска војна во тактиката на трупите на режимот на Гадафи. Белоруските воени консултанти ги убедија либијците да ги заменат оклопните возила со пикапи. Благодарение на сето ова, мобилноста на владината армија е зголемена, а ефективноста на воздушните напади на НАТО е намалена. Кон крајот на април и почетокот на март, поддржувачите на Гадафи, со белоруска помош, започнаа офанзива во источна Либија[2].

Меѓу белоруската војска и наемници во Либија беа снајперисти, танкери, пилоти, техничари, специјалисти за специјални операции[7]. Нивниот број беше проценет од неколку десетици[7] до неколку стотици[7][2] луѓе. Во предвоениот период, според белоруската амбасада во Либија, во земјата имало 500 воени советници[2].

Белоруските власти негираа вмешаност на војската[2][8] и платениците[9][10] во конфликтот. Мислењата на експертите и аналитичарите за ова прашање се разликуваат. Некои веруваа дека сето тоа е информативна војна против Белорусија. Забележани се и слаби докази за вмешаност на Белорусија[11]. Други сметаа дека таквите информации се реални. Сѐ се расправаше со присуството на блиски контакти меѓу двете држави во предвоениот период и платеничката активност во белоруската армија по намалувањето на 1990-тите[7].

Затвореници[уреди | уреди извор]

Откако бунтовниците го зазедоа Триполи (главниот град на Либија), четворица белоруси беа заробени. Тие беа обвинети за соработка со режимот на Гадафи и осудени на 10 години затвор. Сепак, со напорите на дипломатите и специјалните служби, белорусите беа ослободени[12][13].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Белорусская джамахирия: Полковник Каддафи ищет прибежища в Минске // The New Times : журнал. — № 08 (193). — 7 марта 2011.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 На стороне Каддафи воюют белорусские партизаны // Комсомольская правда : газета. — 6 апреля 2011.
 3. Летало ли белорусское оружие в Ливию и Кот-д'Ивуар? // TUT.BY, 2 марта 2011
 4. NEWSru.com :: SIPRI: Белоруссия снабдила Каддафи оружием для уничтожения революционеров
 5. ООН: на стороне Каддафи воюют белорусы // Telegraf.by : интернет-ресурс. — 9 сентября 2011.
 6. Повстанцы: На стороне Каддафи воевали не только украинские, но и белорусские снайперы
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Эксперт: В Ливии могут воевать белорусские летчики, штабисты и снайперы
 8. МИД: Белорусских военных в Ливии нет и никогда не было
 9. Публикации со ссылкой на экспертов ООН о наличии в Ливии белорусских наемников не заслуживают доверия - МИД
 10. Генерал Анисимов: белорусских военных в Ливии не было
 11. Сергей Балмасов. Диктатор Лукашенко спасает Полковника // Правда.Ру, 3 марта 2011.
 12. Белорус, вернувшийся в ливийский плен более шести лет, вернулся в Минск // Комсомольская правда, 2 февраля 2018 года[мртва врска]
 13. Источник: освобожденный из плена в Ливии белорусский военный прибыл в Минск

Надворешни врски[уреди | уреди извор]