Прејди на содржината

Белона (божица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белона, од Рембрант ван Рајн.
Белона, од Огист Роден.

Белона била Римска божица на војната, која респондира со старогрчката Енио. Таа била наречена сестрата на Марс, а според извори, негова сопруга или соработничка на неговиот женски култнички партнер Нерио.[1] Главниот атрибут на Белона е војскиот шлем кој го носи на главата, таа исто така често држи меч, штит, или друго оружје за битка.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името "Белона" потекнува од латинскиот збор за "војна" (bellum), и е директно поврзан со модерните англиски зборови "belligerent", "bellicose" и "antebellum". Во поранешните времиња, таа била наречена Дуелона, името било добиено од постар збор за "битка".

Атрибути[уреди | уреди извор]

Во уметноста, таа е претставена со шлем на главата, обично носи оклоп и држи меч, копје, штит, или друго оружје, а понекогаш држи огнен факел. Таа понекогаш е прикажана и како божица со раширени крилја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Encyclopædia Britannica. „Bellona“. Посетено на 25 March 2014.