Беловина (Оризари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беловина is located in Македонија
Беловина
Местоположба на Беловина во Македонија
Местоположба 42°09′40″N 21°37′06″E / 42.16111° СГШ; 21.61833° ИГД / 42.16111; 21.61833Координати: 42°09′40″N 21°37′06″E / 42.16111° СГШ; 21.61833° ИГД / 42.16111; 21.61833
Основни податоци
Место Оризари
Општина Липково
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Беловинаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Оризари. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. Во реонот на селото, според кажувањето на С. Алити, се откриени гробови со камена конструкција - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 219. ISBN 9989649286.