Бели (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поларна станица Попов.

Островот Бели (руски: Белый остров) е релативно голем остров во Карското Море покрај врвот на полуостровот Јамал, Сибир, Русија. [1] Во близина на северозападниот врв на островот, се наоѓа Руска експериментална станица (Полиарнаја стантија) Попов Станица.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот Бели зафаќа површина од 1,810 километри квадратни. Покриен е со тундра, но и со некои лишаи, треви и грмушки од џуџеста врба (Salix purpurea) растат за време на потоплите сезони. [2] [3] Од копното е одделен со теснецот Малигина, од 8 до 10 км широк звук кој е замрзнат поголемиот дел од годината. Земјата е прилично рамна, има само 12 метри надморска височина, а островот е преполн со мали езера и езерца. Бидејќи е во Арктичкиот круг, зимите се долги и студени, просечната годишна температура е -10,6C°. Во февруари, просечните температури се -24,2С° достигнувајќи рекордно ниско ниво од -59С°. Летото се карактеризира со магла, со просечна температура од + 5,3С°. Областа е предмет на поларни падови и општа циклонска активност.

Овој остров припаѓа на автономниот округ Јамало-Ненецки, кој е северен дел од административната поделба на Русија во Тјуменската област.


Соседни острови[уреди | уреди извор]

Во рамките на широкиот источен залив на островот Бели има 10 км долг остров наречен Безимјани. Остров Табанго и Остров Тјубтсјанго се наоѓаат на 20 км јужно од островот Бели.

Научно истражување[уреди | уреди извор]

Островот Бели е место на истражување на Арктикот поради неговата далечна и ненаселена природа. Истражувачките станици тука се користат за да се испитаат промените во Арктичкиот круг како резултат на климатските промени и ефектите од руската нафтена индустрија, каде што нејзината непроменета почва се користи за мерење на елементи во трагови во споредба со почвата на копното.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Staalesen, Atle (26 August 2016). „Cleanup of Bely Island completed“. The Independent Barents Observer. Посетено на 26 April 2018.
  2. Vegetation on Bely Island
  3. 3,0 3,1 „Soil polychemical contamination on Beliy Island as key background and reference plot for Yamal region“. 2017. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „pan“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  • Сателитски погледи на руската експериментална станица Полирнаја Стантија Бели: [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]