Бели ноќи (расказ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бели ноќи
Корица на првото одделно издание во 1865 година
АвторФјодор Достоевски
Изворен насловБелые ночи
ЗемјаРусија
Јазикруски
Жанррасказ
Издадена
1848

Бели ноќи (руски: Белые ночи) – расказ од Фјодор Михајлович Достоевски прв пат објавен во 1848 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Како и многу други раскази на Достоевски, „Бели ноќи“, зборуваат во прво лице од безимен раскажувач кој живее сам во градот и пати од осаменост и неможност да го запре размислувањето. Ликот е архетип и голем сонувач. Животот го живее во сопствениот ум, замислувајќи дека е старец, сè додека една ноќ во Петроград не ја сретнал девојката Настјењка...

Надворешни врски[уреди | уреди извор]