Бели автобуси (операција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Автобуси на шведскиот црвен крст, веројатно во близина на нивното седиште во Фридрихсру.

Операцијата „Бели автобуси“ била операција на шведскиот црвен крст и данската влада која се оддржала пролетта 1945 година со цел да се спасат затворениците на концентрационите кампови во области под контрола на Нацистичка Германија и да се превезат до Шведска како неутрална држава.