Бели Поток (Белград)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бели Поток е приградска населба [1] во општина Вождовац во градот Белград, која се наоѓа на источните падини на Авала и низ населбата поминува автобуската линија 402 (Славија - Бели Поток) и ноќната линија 401 ( Дорќол - Пиносава ). Според пописот од 2011 година, имало 3.621 жители.

Тука се наоѓаат црквата Света Марија Магдалена во Бели Поток, Старата куќа на семејството Живковиќ во Бели Поток, Митровиќевиот дом на Авала и Железничката станица Бели Поток.

Под Авала, во областа Бели Поток, изградени се неколку вили во 1930-ти години, откако Дедиње го изгубил поранешниот изглед на излетничко место. [2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Поглед на Авала и Бели Поток

Во населбата Бели Поток живеат 2751 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 39,1 година (38,6 за мажи и 39,6 за жени). Во населбата има 1112 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 3,07.

Оваа населба во голем дел е населена со Срби (според пописот од 2002 година).

Етнички состав според пописот од 2002 година во Србија[3]
Срби
  
3.243 94,90%
Црногорци
  
27 0,79%
Југословени
  
26 0,76%
Роми
  
24 0,70%
Македонци
  
12 0,35%
Муслимани
  
11 0,32%
Хрвати
  
10 0,29%
Горанци
  
9 0,26%
Украинци
  
7 0,20%
Бугари
  
5 0,14%
Албанци
  
5 0,14%
Руси
  
2 0,05%
Романци
  
1 0,02%
Унгарци
  
1 0,02%
непознато
  
11 0,32%

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Вождовачке новине бр. 340: „Све на једном месту“[мртва врска][мртва врска], cтр. 5, април 2010, приступ 16.4.2013
  2. "Политика", 30. април 1936
  3. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Надворешни врски[уреди | уреди извор]