Белиски долар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белиски долар
ISO 4217
КодBZD
Составници
Подединица
 1/100цент
СимболBZ $
Банкноти2$, 5$, 10$, 20$, 50$, 100$
Монети1, 5, 10, 25, 50 центи, 1$
Демографија
Корисник/ци Белиз
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Белиз
 Мреж. местоwww.centralbank.org.bz
Вредност
Инфлација2,8%
 ИзворСветска книга на факти, проц. 2007
Врзан соАмерикански долар = BZ$ 2

Белиски долар — официјална валута во Белиз, порано познат како „долар на Британски Хондурас; (валутна ознака BZD) обично е означуван со ознаката за доларот $ или алтернативно со BZ$ со цел да се направи разлика од останатите доларски валути. Поделен е на 100 центи. Официјалната вредност е фиксирана на 2 BZ$ за 1 US$ уште од 1978.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]