Прејди на содржината

Белингсхаузен (поларна станица)

Координати: 62°11′55″S 58°57′38″W / 62.198591° ЈГШ; 58.960547° ЗГД / -62.198591; -58.960547
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белингсхаузен
Антарктичка база
Белингсхаузен база во зима
Белингсхаузен база во зима
земјаРусија
Локација на АнтарктикотКолинс Харбор
Островот Кинг Џорџ
Јужни Шетландски Острови
Администрирано одРуска експедиција на Антарктикот
Основана1968 (1968)
Наречено поФабијан Готлиб фон Белингсхаузен
Надм. вис.&1000000000000001400000014 м
типЦела година
периодГодишен
Статусоперативни
Мреж. местоArctic and Antarctic Research Institute

Белингсхаузен (руски: станция Беллинсгаузен) — руска, поранешна Советски Сојуз Истражувачки станици на Антарктикот во Пристаниште Колинс, на Островот Кинг Џорџ од Јужни Шетландски Острови[1].

Таа била една од првите истражувачки станици основани од Советската антарктичка експедиција во 1968 година. Тоа е исто така локацијата на Црквата Св. Троица, единствената со постојан персонал Источна православна црква во Антарктик.

Локација на островот Кинг Џорџ на Јужните Шетландски Острови.

Станицата е именувана по рускиот истражувач на Антарктикот од 19 век Фабијан фон Белингсхаузен.

Станицата е поврзана со неподобрени патишта со блиските станици: чилеанската база „Претседател Едуардо Фреј Монталва“, кинеската станица „Антарктички Голем Ѕид“ и уругвајска база „Артигас“.

Тоа е антиподално до локација на руски Сибир, ~400 км западно од Јакутск.

Клима[уреди | уреди извор]

Се смета дека Антарктичкиот Полуостров и неговите блиски острови имаат најблаги услови за живот на Антарктикот. Климата на станицата Белингсхаузен е под силно влијание на околниот океан. Според Кепен систем, таа е една од ретките локации на Антарктикот класифицирана како клима на тундра наместо како клима на ледена капа. Со само 591,2 часа сончева светлина годишно, времето е често нестабилно и облачно во текот на годината со врнежи во форма на снег, дожд и дожд кои често се случуваат. Во просек, 729 mм (2.392 ст) врнежи паѓа годишно.

Климатски податоци за Bellingshausen Station (1968–2014)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 3.3
(37.9)
3.3
(37.9)
2.1
(35.8)
0.2
(32.4)
−1.5
(29.3)
−3.1
(26.4)
−3.8
(25.2)
−3.6
(25.5)
−2.0
(28.4)
−0.9
(30.4)
0.4
(32.7)
2.0
(35.6)
−0.3
(31.5)
Сред. дневна °C (°F) 1.5
(34.7)
1.5
(34.7)
0.4
(32.7)
−1.7
(28.9)
−3.6
(25.5)
−5.6
(21.9)
−6.5
(20.3)
−6.2
(20.8)
−4.4
(24.1)
−2.6
(27.3)
−1.1
(30)
0.4
(32.7)
−2.3
(27.9)
Прос. ниска °C (°F) 0.1
(32.2)
0.1
(32.2)
−1.3
(29.7)
−3.8
(25.2)
−6.0
(21.2)
−8.3
(17.1)
−9.7
(14.5)
−9.3
(15.3)
−7.1
(19.2)
−4.7
(23.5)
−2.7
(27.1)
−1.0
(30.2)
−4.5
(23.9)
Прос. врнежи мм (ин) 54.4
(2.142)
66.4
(2.614)
72.1
(2.839)
65.6
(2.583)
60.6
(2.386)
53.4
(2.102)
60.5
(2.382)
62.1
(2.445)
59.8
(2.354)
54.6
(2.15)
46.7
(1.839)
46.0
(1.811)
702.2
(27.646)
Прос. релативна влажност (%) 87.8 88.8 88.3 88.0 88.2 87.6 88.5 88.6 89.6 88.8 88.4 88.3 88.4
Сред. бр. сончеви часови месечно 89.3 66.2 54.4 28.4 13.9 3.8 9.0 28.5 48.1 70.9 83.2 95.5 591.2
Извор: Arctic and Antarctic Research Institute

Галерија[уреди | уреди извор]

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

На 21 јануари 2014 година, американскиот уметник за тетоважи Лајл Татл постави импровизирана станица за тетоважи во гостилница на еден научник, каде што ја истетовира својата тетоважа со потпис - неговиот автограм - на асистентката на проектот / историчарот за тетоважи д-р Ана Фелисити Фридман, со што стана прва личност што тетовирала на сите седум континенти.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Станция «Беллинсгаузен»“. Архивирано од изворникот на 2022-01-17. Посетено на 2022-09-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]