Белизе (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија се однесува на река во Средна Америка. За други значења, погл. Белизе (појаснување).
Белизе
Воздушен поглед на реката Белизе
Извор Соединување на реките Мопан и Макал
17°11′ СГШ 89°04′ ЗГД / 
Утока Карипско Море кај Белизе
17°32′ СГШ 88°14′ ЗГД / 
Земји во сливот Гватемала, Белизе
Должина 290 км (вкл. ја реката Мопан) км
Надм. вис. на изворот 80 м м
Надм. вис. на устието 0 м м
Сливно подрачје Карипско Море км2

Белизе е река во Белизе и тече долж северните делови на планините Маја низ средниот дел на земјата до морето северно од Белизе. Реката е позната и под името стара река. Реката е пловна до границата со Гватемала и служела како главна врска за трговија и комуникација помеѓу внатрешноста и брегот до крајот на 20 век.