Белизе (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белизе
Belize River, Belize District, Belize.jpg
Воздушен поглед на реката Белизе
ЗемјаГватемала, Белизе
Слив
Главен изворСоединување на реките Мопан и Макал
17°11′N 89°04′W / 17.183°СГШ 89.067°ЗГД / 17.183; -89.067
80 м
УстиеКарипско Море кај Белизе
17°32′N 88°14′W / 17.533°СГШ 88.233°ЗГД / 17.533; -88.233
0 м
Гол. на сливотКарипско Море
Физички особености
Должина290 км (вкл. ја реката Мопан)

Белизе е река во Белизе и тече долж северните делови на планините Маја низ средниот дел на земјата до морето северно од Белизе. Реката е позната и под името стара река. Реката е пловна до границата со Гватемала и служела како главна врска за трговија и комуникација помеѓу внатрешноста и брегот до крајот на 20 век.