Белизе (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белизе
Град
Град Белизе
Воздушен поглед на Белизе
Воздушен поглед на Белизе
Знаме на Белизе
Знаме
Прекар(и): Стариот главен град, Белизе
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Белизе" nor "Шаблон:Location map Белизе" existsМестоположба во рамките на Белизе
Координати: 17°30′17″N 88°11′12″W / 17.50472° N; 88.18667° W / 17.50472; -88.18667Координати: 17°30′17″N 88°11′12″W / 17.50472° N; 88.18667° W / 17.50472; -88.18667[1]
ДржаваБелизе
ОкругБелизе
Основан1638[2]
Управа
 • ГрадоначалникДарел Бредли
Површина
 • Вкупна35,667 км2 (13,771 ми2)
Надм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2012)
 • Вкупно67,964[3]
Часовен појасЦентрален (UTC-6)
Мреж. местоwww.belizecitycouncil.org/

Белизе е најголем град во Белизе и некогаш бил главен град на поранешната територија Британски Хондурас. Населението во градот е околу 68.000 жители, а со соседните предградија се искачува на околу 80.000.[3] Се наоѓа на устието на истоимената река на брегот на Карипското Море. Градот е главно пристаниште во земјата и негов финансиски и индустриски центар. Градот бил скоро целосно уништен во 1961 кога го погодил ураган. Бил главен град на Британски Хондурас (како што бил именуван Белизе тогаш) додека владата не била преместена во новиот главен град Белмопан во 1970.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Белизе (град), Белизе“. Google Maps. Посетено на 20 август 2011.
  2. [1]
  3. 3,0 3,1 [2]
  4. „belmopanbelize.com“. belmopanbelize.com. Архивирано од изворникот на 22 јули 2010. Посетено на 5 октомври 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]