Белзичка Голема синагога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Белзичката Голема синагога
בעלזא בית המדרש הגדול
Belz World Center Outside.jpg
Основни податоци
Место Израел Ерусалим, Израел
Религија Јудаизам
Функционален статус активна
Архитектонски опис
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Насока на фасадата исток
Завршено 2000
Карактеристики
Капацитет 6,000

Белзичката Голема синагога (хебрејски :בעלזא בית המדרש הגדול) е еврејски храм кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа синагога e најголема во Ерусалим.