Белзичка Голема синагога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белзичката Голема синагога
בעלזא בית המדרש הגדול
Belz World Center Outside.jpg
Основни податоци
МестоИзраел Ерусалим, Израел
ПрипадностЈудаизам
Статусактивна
Архитектонски опис
Завршен2000
Особености
Насоченост на фасадатаисток
Приемност6,000

Белзичката Голема синагога (хебрејски :בעלזא בית המדרש הגדול) е еврејски храм кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа синагога e најголема во Ерусалим.