Белевил сир Вие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белевил сир Вие
Грб на Белевил сир Вие
Грб
Белевил сир Вие is located in Франција
Белевил сир Вие
Белевил сир Вие
Координати: 46°47′03″ СГШ; 1°25′48″ ЗГД / 46.7841666667° СГШ; 1.43° ЗГД / 46.7841666667; -1.43Координати: 46°47′03″ СГШ; 1°25′48″ ЗГД / 46.7841666667° СГШ; 1.43° ЗГД / 46.7841666667; -1.43
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВендеја
ОкругЛа Роче сир Јон
КантонЛе Поир сир Вие
Општ. заедницаВие ет Болоњ
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Регис Плисон (РП)
Површина115,16 км2 (585 ми2)
Население (2006)23.595
 • Густина2.4/км2 (6.1/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85019 / 85170
Надм. висина55 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Белевил сир Вие е општина во регионот Лоара во департманот Вендеја во западна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]