Белгиски парламентарни избори (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Белгиски парламентарни избори , 2010
Белгија
2007 ←
јули 13 2010 (2010-07-13)

Предвремените општи избори ќе се одржат во Белгија во јуни 2010 година, најверојатно на 13 јуни 2010 година.[1]Политичката криза во земјата настанала откако Фламанската партија на Либералите изгласала недоверба на владата предводена од Ив Летерм и решила ја ја напушти коалицијата, поради што Летерм одлучил да поднесе оставка на премиерската фунцкија. Оставката била прифатена од страна на кралот Алберт II од Белгија, на 26 април 2010 година. Земјата треба да застане на чело на ЕУ на 1 јули 2010 година, па се очекува Белгија со ЕУ да започне да раководи со привремена влада. [2][3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]