Белвил сир Ви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белвил сир Ви
Грб на Белвил сир Ви
Грб
Белвил сир Ви is located in Франција
Белвил сир Ви
Белвил сир Ви
Координати: 46°47′03″ N; 1°25′48″ W / 46.7841666667° N; 1.43° W / 46.7841666667; -1.43Координати: 46°47′03″ N; 1°25′48″ W / 46.7841666667° N; 1.43° W / 46.7841666667; -1.43
ЗемјаФранција
РегионЛоарски Крај
ДепартманВандеја
ОкругЛа Рош сир Јон
КантонЛе Поар сир Ви
Општ. заедницаВи и Болоњ
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Регис Плисон (РП)
Површина115,16 км2 (585 ми2)
Население (2006)23.595
 • Густина2.4/км2 (6.1/ми2)
INSEE/Пошт. бр.85019 / 85170
Надм. висина55 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Белвил сир Виопштина во регионот Лоарски Крај во департманот Вандеја во западна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]