Прејди на содржината

Белбо

Координати: 44°53′42″N 8°31′33″E / 44.8950° СГШ; 8.5259° ИГД / 44.8950; 8.5259
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белбо
Белбо во Канели
Местоположба во јужен Пиемонт
Местоположба
ДржаваИталија
Физички особености
Извор 
 • местоКоли ди Монтеземоло, Ланге
 • надм. вис.800 м
УстиеТанаро
 • координати
44°53′42″N 8°31′33″E / 44.8950° СГШ; 8.5259° ИГД / 44.8950; 8.5259
Должина94,9 км[1]
Големина на сливот468,6 км2[2]
Проток 
 • просечен(устие) 5,1 к3[2]
Особености на сливот
ТечениеTanaro→ ПоЈадранско Море
Притоки 
 • левиТинела

Белбо ― река во јужниот дел на Пиемонт, Италија. Таа е десна притока на реката Танаро.

Географија

[уреди | уреди извор]

Белбо се издига во Ланге, на границите помеѓу Пиемонт и Лигурија во ридовите Монтеземоло. Реката првично тече низ покраините Пиемонт, Кунео, Асти и Алесандрија, потоа се придружува на Танаро од десно кај Вила дел Форо, во комуната Алесандрија.

  1. AA.VV. (2004). „Elaborato I.c/5“. Piano di Tutela delle Acque - Revisione del 1º luglio 2004; Caratterizzazione bacini Idrografici (PDF). Regione Piemonte. Архивирано од изворникот (PDF) на 25 февруари 2012. Посетено на 2014-05-08.
  2. 2,0 2,1 AA.VV. (2004). „Elaborato I.c/7“. Piano di Tutela delle Acque - Revisione del 1º luglio 2004; Caratterizzazione bacini Idrografici (PDF). Regione Piemonte. Архивирано од изворникот (PDF) на 25 февруари 2012. Посетено на 23 февруари 2021.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]