Бела Порч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Порч
Бела Порч во 2021
Роден(а)8 февруари 1997(1997-02-08)(27 г.)
Сан Мануел, Пангасинан, Филипини
Други имињаДенари Тејлор
Занимање
 • видео блогерка
 • пејачка
Активен период2020–денес
СопружникТајлер Порч (в. 2019; разд. 2022)

Денари Тејлор (англиски: Denarie Taylor;[1] родена на 8 февруари 1997), професионално позната како Бела Порч (англ. Bella Poarch)[2] — американска пејачка и видеоблогерка со филипинско потекло. На 17 август 2020, го објавила видеото со најмногу допаѓања на TikTok. Таа е најследена личност на TikTok на Филипините.[3][4][5] Во мај 2021, го објавила својот прв сингл „Build a Bitch“.[6]

До 8 февруари 2023 имала преку 92.8 милиони следбеници на TikTok,[7] и со тоа се наоѓа на трето место на лица со најмногу следбеници на платформата.[8] Во 2021, потпишала договор за снимање музика со Warner Records.[6]

Детство[уреди | уреди извор]

Бела Порч е родена на 8 февруари 1997 година,[9] на Филипините.[8] Ја одгледала баба ѝ во сиромашните квартови, а на тригодишна возраст била посвоена.[10] Ја посвоил Американец кој служел во американската војска, а неговата жена била Филипинка; тие двајцата се запознале во Саудиска Арабија. Во едно интервју Бела Порч кажува дека таа и нејзиниот посвоен брат биле многу малтретирани во текот на целото нејзино детство, сè додека не се запишала во војска.[11] Нејзиното семејство (освен двете нејзини постари сестри кои сè уште живеат на Филипините) се преселило во Сан Франциско, а кога таа имала 13 години семејството се преселило во Тексас [8] поради потребата за бајпас операција на нејзиниот татко.

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Порч ја покажува својата рутина за шминкање за Тик-Ток за Вог Тајван во 2021 година.

Во јануари 2020 година, Порч креирала сметка на TikTok. Таа започнала активно да објавува содржини на TikTok и се стекнала со популарност откако нејзините видеа за синхронизирање на усни станале вирални, особено видеото каде што ги синхронизира усните со „Sophie Aspin Send“ од Millie B. Тоа видео станало најлајкуваното видео на TikTok на сите времиња. По успехот на TikTok, отворила канал на YouTube и страница на Твитер.

Порч се поврзува и со нејзината плишана играчка во форма на алпака.[12][13]

Во декември 2020 година, зголемената популарност на Порч го привлекла интересот на две големи професионални организации за еспорт - 100 Thieves и FaZe Clan, кои покажале интерес за неа за да создава содржин под нивен банер.[14] Во мај 2021 година, Порч потпишала договор за снимање со Warner Records.

На 14 мај 2021 година, Порч го издала својот деби-сингл „Build a Bitch“.[15] Во спотот за песната се појавуваат и други популарни интернет личности, како Валкира, Миа Калифа, Бретман Рок и ЗХЦ.[16]

Порч го објавила своето прво EP, Dolls, на 12 август 2022 година. На него се нејзините претходни песни „Build a Bitch“, „Inferno“ и „Dolls“, како и новите песни „Villain“, „No Man's Land“ и „Living Hell“. Ролинг Стоун го пофалил мрачниот поп-тон на EP.[17]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Проширени плочи[уреди | уреди извор]

Наслов Детали
Dolls
 • Објавено: 12 август 2022 година [18]
 • Ознака: Warner
 • Формат: Дигитално преземање, стриминг

Синглови[уреди | уреди извор]

Список на синглови, со година на издадена, избрани позиции на топ листите, сертификати и име на албумот
Наслов година Врвни позиции на графиконот Сертификати Албум
САД [19] AUS [20] Канада [21] Германија
[22]
IRE
[23]
Норвешка [24] Холандија
[25]
Нов Зеланд
[26]
Шведска
[27]
ОК
[28]
„Build a Bitch“ 2021 56 28 28 86 23 25 78 24 65 30
 • RIAA : платина
 • BPI : Сребрена
 • MC : платина
Кукли
„Inferno“
(with Sub Urban)
- [б 1] - 61 - - - - - [б 2] - - Кошница и</br> Кукли
"Dolls" 2022 - - - - - - - - - - Dolls
„Living Hell“ - - - - - - - - - -
"—" означува дека песната не се појавила на топ листата, не била соодветна за таа топ листа, или не била објавена.

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Inferno 2021` Ендрју Донохо
Dolls 2022 Ендрју Донохо
Living Hell 2022 Ендрју Донохо
Crush 2023 Ендрју Донохо
Bad Boy 2023 Ендрју Донохо

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „TikTok star Bella Poarch confirms filing for divorce“. CNN Philippines. November 9, 2022. Архивирано од изворникот на 2023-03-27. Посетено на November 12, 2022.
 2. „Bella Poarch Never Learned How To Swim... But Was In The Navy??! | 17 Questions | Seventeen“. YouTube. September 6, 2022. Посетено на 27 October 2022.
 3. Jennings, Rebecca (December 8, 2020). „Why Bella Poarch's 'M to the B' video was the top TikTok of 2020 Bella is the most followed Filipino Tiktok star“. Vox. Архивирано од изворникот на February 17, 2021. Посетено на May 15, 2021.
 4. Strapagiel, Lauren. „Here's Why People Can't Stop Watching Those Bella Poarch Tiktoks“. BuzzFeed. Архивирано од изворникот на February 15, 2021.
 5. Kastrenakes, Jacob (December 2, 2020). „TikTok says Bella Poarch's 'M to the B' was its biggest viral video of the year“. The Verge (англиски). Архивирано од изворникот на February 17, 2021. Посетено на February 9, 2021.
 6. 6,0 6,1 Празен навод (help)
 7. „Bella Poarch (@bellapoarch) Official TikTok“. TikTok. Посетено на June 2, 2021.
 8. 8,0 8,1 8,2 Collin, Hattie (May 14, 2021). „TikTok Star-Turned-Musician Bella Poarch on the Impossibility of Beauty Standards and the Value of Therapy“. Vogue. Архивирано од изворникот на May 14, 2021. Посетено на May 15, 2021.
 9. „When is Bella Poarch's birthday?“. Capital XTRA (англиски). Посетено на February 10, 2022.
 10. Poarch, Bella. „Bella Poarch – H3 Podcast # 247“. H3 Podcast (англиски). Посетено на September 21, 2021. When I was three, before I was adopted, I was living with my grandma and it was in the slums. We were very poor.
 11. Bella Poarch – H3 Podcast # 247 (англиски), Посетено на June 18, 2021
 12. „First time you can see Paca“.
 13. „TikTok where Paca is directly referred to“.
 14. 100 Thieves AND FaZe Clan Interest in Bella Poarch Tik Tok Star (англиски), Посетено на June 7, 2021
 15. Muraro, Alberto (May 4, 2021). „Bella Poarch: Build-A-B**** è il primo singolo della tiktoker“ (italian). Посетено на October 25, 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 16. „ZHC“. YouTube. Посетено на August 1, 2021.
 17. Празен навод (help)
 18. „Dolls – EP by Bella Poarch“. Apple Music. Посетено на July 15, 2022.
 19. Празен навод (help)
 20. „ARIA Top 50 Singles Chart“. Australian Recording Industry Association. June 7, 2021. Посетено на June 4, 2021.
 21. Peaks on the Canadian Hot 100:
 22. „Bella Poarch – Build a Bitch“. Official German Charts (германски). Посетено на June 11, 2021.
 23. „Discography Bella Poarch“. irish-charts.com. Архивирано од изворникот на May 24, 2021. Посетено на May 25, 2021.
 24. „VG-lista – Topp 20 Single 2021–22“. VG-lista. Посетено на June 4, 2021.
 25. „Discografie Bella Poarch“. dutchcharts.nl. Посетено на June 26, 2021.
 26. „NZ Top 40 Singles Chart“. Recorded Music NZ. June 6, 2021. Посетено на June 5, 2021.
 27. „Veckolista Singlar, vecka 22“. Sverigetopplistan. Посетено на June 4, 2021.
 28. „BELLA POARCH | full Official Chart history“. Official Charts Company. Архивирано од изворникот на May 21, 2021. Посетено на May 21, 2021.
 29. „Bubbling Under Hot 100 Chart: The week of August 28, 2021“. Billboard. January 2, 2013. Посетено на August 24, 2021.
 30. „NZ Hot Singles Chart“. Recorded Music NZ. August 23, 2021. Посетено на August 21, 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.