Прејди на содржината

Безоден лез Алп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Безоден лез Алп
Bézaudun-les-Alpes
Општина
Поглед на селото
Поглед на селото
Грб на Безоден лез Алп Bézaudun-les-Alpes
ЗемјаФранција
РегионПрованса-Алпи-Азурен Брег
ДепартманПриморски Алпи
ОкругГрас
КантонВенс
Општ. заедницаCA Sophia Antipolis
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Жан-Пол Арно[1]
Површина121,44 км2 (8,28 ми2)
Население (2019)2254
 • Густина12/км2 (31/ми2)
INSEE/Пошт. бр.06017 / 06510
Надм. висина560 м
(прос. 860 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Безоден Лез Алп — населба и општина во Франција, во регионот Прованса-Алпи-Азурен брег, во департманот Приморски Алпи која припаѓа на перфектурата Грас.

Според податоците од 1999 година, во општината живееле 143 жители, а густината на населението изнесувала 6ж/км2. Општината се простира на површина од 21,44км2. Се наоѓа на средна надморска височина од 860метри (маскимални 1 340м, а минимални 560м).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les maires“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 2 December 2020.
  2. „Populations légales 2021 − Ces données sont disponibles sur toutes les communes de France hors Mayotte | Insee“. www.insee.fr. Посетено на 2024-01-17.