Безгаштево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Безгаштево
Безгаштево is located in Македонија
Безгаштево
Местоположба на Безгаштево во Македонија
Безгаштево на интерактивна карта

Координати 41°36′50″N 22°46′32″E / 41.61389° СГШ; 22.77556° ИГД / 41.61389; 22.77556Координати: 41°36′50″N 22°46′32″E / 41.61389° СГШ; 22.77556° ИГД / 41.61389; 22.77556
Регион Малешевија
Општина Берово
Население нема жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 848 м
Безгаштево на општинската карта
Безгаштево во Општина Берово.svg

Атарот на Безгаштево во рамките на општината

Бегаштево — историско село во Општина Берово. Се наоѓа во областа Малешевија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век во селото живееле Македонци-муслимани. Во 1906 г. една потера од селото учествувала во убиството на Даме Груев.[1]

После Првата балканска војна селото паѓа под власта на Србија. Според Димитар Гаџанов, селото е разрушено во 1913 г. и населението пребегало во Турција.[2]

Во 2011 г. општината решила да изгради локален пат до Безгаштево од с. Русиново.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]