Безбошка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Безбошка Река
Безбожка река
МестоРазлошко (Оп. Банско), Пиринска Македонија
Слив
Главен изворБезбошко Езеро, Северен Пирин
1.375 м
Устиер. Места, Лушин
ТечениеМестаЕгејско Море
Сливна повр.23,2 км2
Физички особености
Должина16 км

Безбошка Река (бугарски: Безбожка река) или Дуиловицарека во Разлошко (Општина Банско), Пиринска Македонија, десна притока на Места.

Извира од Безбошкото Езеро (на 1.375 м.н.в.) на Северен Пирин. Тече на североисток и завршува како десна притока на Места во месноста Лушин.[1]

Реката е долга 16 км. Богата е со пастрмка. Во горниот и долниот дел, долината е дълбоко врежана во гранит, гнајс и амфиболит, а во долниот дел — во песочник и конгломерат. Поречието е обраснато со кривул во горното и со смрча, ела, бор и други во средното и долното течение.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Енциклопедија „Пирински крај“, том I. Благоевград: Редакција „Енциклопедија“. 1995. стр. 76. ISBN 954-90006-1-3.