Бедички јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бедички јазик
Ménik
Застапен воСенегал и Гамбија
Говорници3,400  (2002)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tnr

Бедичкиот (Ménik), или познат како бандански, е сенегамбиски јазик. Јазикот се зборува во Сенегал и Гамбија. Јазикот е дел од поголемото јазично семејство на нигер-конгоански јазици. Јазикот го зборуваат околу 3.380 лица.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бедички јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]