Бегов амам (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бег амам (Солун))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бегов амам
Μπέη Χαμάμ
Bey Hamam
THES-Bey Hamam facade.jpg
Општи податоци
Типамам
Стилосманлиска архитектура
ГрадСолун, Егејска Македонија
ЗемјаГрција
Почната15 век

Бегов амам (грчки: Μπέη Χαμάμ, турски: Bey Hamam) — поранешна османлиска бања која се наоѓа во Солун, Грција.

Објектот се наоѓа на улицата „Егнатија“, до раскрсницата со улицата „Аристотел“.

Била изградена во есента на 1444 година по нарачка на султан Мурат II. Функционирала како бања до 1960-тите години. Денес е место за културни настани[1].

Наводи[уреди | уреди извор]