Бегонска базилика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бегонска базилика
Basílica de Nuestra Señora de Begoña
Begoña.jpg
Поглед кон базиликата
Основни податоци
МестоШпанија Билбао, Шпанија
ПрипадностРимокатоличка црква
ЕпархијаБегона
МитрополијаБаскија
Осветен16 век
Духовно-организациски статусПарохија
Архитектонски опис
Архитектонски типбазилика
Архитектонски стилготска и барокна
Особености
Насоченост на фасадатаЗападна
Кули1
МатеријалиВаровник

Бегонската базилика (шпански: Basílica de Nuestra Señora de Begoña) е базилика која се наоѓа во Билбао, Шпанија. Таа е посветена на Света Бегона, заштитничка на градот. Базиликата започнала да се гради во текот на 16 век, а како главен дизајнер бил избран архитектот Санчес Мартинес де Арего. Во текот на 19 век била оштетена.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]