Прејди на содржината

Бегалец (филм од 2021)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Бегалец“ (филм) Лого

„Бегалец“ (дански: Flugt) — анимиран документарен филм на режисерот Јонас Поер Расмусен од 2021 година. Филмот бил номиниран за наградата „Оскар“ во три категории: најодбар странски филм, најдобар анимиран филм и најдобар документарен филм.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува судбината на Амин кој како малолетник, без никаква придружба, избегал од Авганистан во Данска. Триесет и шест години подоцна, тој е веќе успешен човек и стапува во брак со својот долгогодишен партнер. Меѓутоа, тајната која ја криел цели 20 години се заканува да му го уништи животот. За првпат, тој одлучува својата лична приказна да ѝ ја раскаже на блиска личност...

Наводи[уреди | уреди извор]