Бебрава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бебрава
Местоположба
ДржаваСловачка
Физички особености
УстиеНитра
 • место
Тополчани
 • координати
48°34′13″ N; 18°12′33″ E / 48.5704° СГШ; 18.2092° ИГД / 48.5704; 18.2092Координати: 48°34′13″ N; 18°12′33″ E / 48.5704° СГШ; 18.2092° ИГД / 48.5704; 18.2092
Должина46.7 kм (153,000 ст)
Големина на сливот631 km2 (244 ми)
Особености на сливот
ТечениеНитра→ ВахДунавЦрно Море
Бебрава (Словачка)

Бебраварека во западна Словачка. Се издига во Стражовските Планини во близина на селото Чиерна Лехота, течејќи на почетокот југозапад, свртувајќи се по околу 10 км на југ, течејќи низ Бановце над Бебравоу, конечно се излева во реката Нитра кај Тополчани. Таа е 47 км долга и нејзината големина на сливот е 631 км2.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]