Бебешка колика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Колика
СинонимиИнфантилна колика
Human-Male-White-Newborn-Baby-Crying.jpg
Новороденче плаче
СпецијалностПедијатрија
СимптомиПлач кој трае повеќе од три часа дневно, три дена во неделата, три недели[1]
КомпликацииФрустрација кај родителите, депресија по породувањето, злоупотреба на децата[1]
Вообичаена појаваОд шестата недела[1]
ВреметраењеВообичаено исчезнува до шестиот месец[1]
ПричинителиНепознати[1]
Дијагностички методВо зависност од симптомите по отфрлање на другитте можни причинители[1]
Диференцијална дијагнозаКорнеална абразија, кила, тестикуларна торзија[2]

Бебешка колика се дефинира како епизоди на плачење повеќе од три часа на ден, повеќе од три дена во неделата, за три недели, кај инаку здраво дете. Честопати плачењето се случува во вечерните часови. Тоа обично не резултира со долгорочни проблеми. Плачот може да предизвика фрустрации кај родителите, депресија по породувањето, прекумерни посети на лекар и злоупотреби на децата.[1]

Коликите се појавуваат кај 10–40% од децата.[1] Најчесто се појавуваат од шестата недела и исчезнуваат до шестиот месец.[1] Во ретки случаи траат до првата година.[3] Се јавуваат во ист процент кај момчињата и кај девојчињата.[1] Првиот детален медицински опис на состојбата е од 1954 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 Johnson, JD; Cocker, K; Chang, E (1 октомври 2015 г). Infantile Colic: Recognition and Treatment.. „American Family Physician“ том  92 (7): 577–82. PMID 26447441. http://www.aafp.org/afp/2015/1001/p577.html. посет. 22 јули 2017 г. 
  2. „Colic Differential Diagnoses“. emedicine.medscape.com. 3 September 2015. Архивирано од изворникот на 5 November 2017. конс. 1 June 2017. 
  3. Barr, RG. Changing our understanding of infant colic. „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine“ том  156 (12): 1172–4. doi:10.1001/archpedi.156.12.1172. PMID 12444822. 
  4. Long, Tony (2006) (на en). Excessive Crying in Infancy. John Wiley & Sons. стр. 5. ISBN 9780470031711. https://books.google.ca/books?id=1CHFjG6fMasC&pg=PA5. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори