Беатриче Франкопан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беатриче Франкопан
Кнегиња (принцеза)
Кнежевството Ансбах
BeatriceFrangepan.jpg
Kingdom of Croatia in personal union with Hungary
Роден(а)1480
Починал(а)about 27 March 1510
Сопружник(ци)Џон Корвинус
Џорџ, Марграве оф Бранденбург-Ансбах
Деца
ТаткоБернардин Франкопан
МајкаЛуиза Маргино де'Арегона

Беатриче Франкопан [1] ( хрватски : Беатрица Франкопан, унгарски : Франгепан Беатрикс ), (1480 – в. 27 март 1510) бил хрватска благородничка, член на домот на Франкопан, кој живеел во Кралството Хрватска во заедничка унија со Унгарија. одека била во брак таа била наследничка на замокот Хуниад и Маргавина од Бранденбург-Ансабах .

Живот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. also Frangepán, Frankapan, Frangipani, Frankopan