Бањска Река

Координати: 43°08′16″N 21°16′36″E / 43.1378° СГШ; 21.2767° ИГД / 43.1378; 21.2767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бањска Река
Изворно имеБањска река  (српски)
Местоположба
ДржаваСрбија
Физички особености
Устие 
 • место
Топлица
 • координати
43°08′16″N 21°16′36″E / 43.1378° СГШ; 21.2767° ИГД / 43.1378; 21.2767
Особености на сливот
ТечениеТоплица - Јужна Морава - Голема Морава - Дунав - Црно Море

Бањска Река — река во Србија, десна притока на реката Топлица, во која се влева во близина на Куршумлија. Извира под крајните југоисточни гранки на Копаоник. Долга е 22 км, со сливно подрачје од 155 км². Просечниот проток на устието е 0,7 m³/s.

Долината на Бањска Река е претежно клисуреста, а сливот е добро пошумен. Низ таа котлина води патот Куршумлија - Куршумлиска Бања - превој Преполац - Подуево - Приштина.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Srboljub Đ Stamenković (2002). Geografska enciklopedija: naselja Srbije. Geografski fakultet.