Бањоли (Неапол)

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Поглед на она што останало од челичарницата Италсајдер во Бањоли (Неапол). Фотограф: Роберто Де Мартино

Бањоли е населба во Италија во округот Неапол, во регионот на Кампанија.

Според проценката од 2011 г. Во населбата живееле 24 671 жители. Населбата се наоѓа на надморска височина од 3 м.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Italian Railways“.
  • „Italian National and Regional Parks“.