Бања (Пиринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бања (Разлошко))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бања
Бања is located in Бугарија
Бања
Бања
Местоположба во областа
Бања is located in Пиринска Македонија
Бања
Координати: 41°52′N 23°31′E / 41.867° СГШ; 23.517° ИГД / 41.867; 23.517Координати: 41°52′N 23°31′E / 41.867° СГШ; 23.517° ИГД / 41.867; 23.517
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаМехомија
Површина
 • Вкупна36,537 км2 (14,107 ми2)
Надм. вис.&10000000000000801000000801 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно2,857
 • Густина0.078/км2 (0.20/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2778
Църквата „Свети Георги“
Црквата „Свети Ѓорѓија“

Бања е село во Општина Мехомија, Пиринска Македонија, во југозападниот дел на Бугарија.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е планинско на надморска височина од 801 метар и е наоѓа во центарот на Разлошката Котлина, помеѓу три планини - Пирин, Рила и Родопи. Оддалечено е на 5 километри од Банско и Разлог, на 25 километри од Јакоруда и на околу 150 километри од Софија и Пловдив.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XVIII век Бања е село на Разлошката нахија. Во 1748 година селото се споменува како тимар на Јусуф.[2]

За времен на Македонското востание во 1878 година, жителите од селото Бања земаат најактивно учество.

XIX век Бања е мешано христијанско и муслиманско село во Неврокопската каза на Османлиската Империја.

Во „Етнографија на вилаетите Адрианопол Монастир и Салоника“ издадена во Цариград во 1878 година за преглед и статистиката на машкото населениеод 1873 година, Бања се споменува како село со 362 домаќинства, 760 Македонци[3] христијани и 270 Помаци.[4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 1.510 жители, сите Македонци[5] од кои 960 христијани и 550 муслимани[6].

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Бања е голема населба со незначителни промени во бројот на население. Според пописот од 2011 година, во Бања живееле 2.857 жители.[7]

На табелата е прикажан националниот состав на населението во градот:[8]

националност број %
Бугари 2.459 86.0
Роми 284 9,94
Турци 14 0,49
други 6 0,21
не се самоопределиле 9 0,31
не одговориле 12 0,42
Вкупно 2.857 100

На табелата е прикажан бројот на населението во Бања за периодот 1965-2011:[9]

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
население 1.580 1.805 1.869 2.150 2.517 2.782 2.829 2.818 2.857

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Секоја година во првата недела на месец јули се одржува традиционалниот настан „Празник на моето село“. На тој ден се собираат жителите на селото и сите коишто потекнуваат од Бања, но живеат и работат во различни градови во Бугарија и странство. На настанот земаат учество фолклорни состави од Бугарија и од други земји.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Бугарија според пописот од 1 февруари 2011 г.. Ethnic composition, all places: 2011 census. http://pop-stat.mashke.org/bulgaria-ethnic-loc2011.htm. 
  2. Грозданова, Елена и Стефан Андреев. Бежанци на родна земя, в: Контрасти и конфликти „зад кадър“ в българското общество през XV-XVIII век, София 2003, с. 404.
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. (на български, френски, английски, руски) Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г. (II издание). София: Македонски научен институт. 1995. стр. 132 – 133. 
  5. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  6. Кънчов, Васил (1996) [1900]. „Разлогъ“. Македония. Етнография и статистика (II издание). София: Проф. М. Дринов. стр. 193. http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_20.htm. 
  7. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“. Архивирано од изворникот на 2013-04-05. конс. 2012-03-18.  Unknown parameter |deadlink= ignored (помош); Unknown parameter |lang= ignored (помош)
  8. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“. Архивирано од изворникот на 2013-04-05. конс. 2012-03-18.  Unknown parameter |deadlink= ignored (помош); Unknown parameter |lang= ignored (помош)
  9. „Справка за населението на с. Баня, общ. Разлог, обл. Благоевград“. конс. 2018-02-04.  Unknown parameter |lang= ignored (помош)