Бајоне (мост)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајоне
Мостот гледан од Порт Ричмонд
Координати 40°38′30″N, 74°08′31″W
Носи4 ленти на NY440/NJ440
ПреминуваКил Ван Кул
МестоСтејтен Ајленд, Њујорк и Бајоне, Њу Џерси
Официјален називBayonne Bridge
ОдржувачПристанишна управа на Њујорк и Њу Џерси
Особености
Видчеличен лак
Вкуп. должина1.761,74 м
Ширина25,91 м
Најдолг распон510,54 м
Потпростор46,03 м
Историја
Отворен15 ноевмври 1931
Сообраќај
Дневен сообраќај23.400[1]
Мостарина8$ (јужен влез) (6$ со E-Pass)
Местоположба
Карта
Бајоне мостот навечер

Мост Бајоне (англиски: Bayonne Bridge) — трет по должина мост во времето кога бил изграден. Ги поврзува Бајоне, Њу Џерси со Стејтен Ајленд, Њујорк, премостувајќи го Кил Ван Кул.

Мостот е дизајниран од Отмар Аман и архитектот Кес Гилберт. Отворен за сообраќај е на 15 ноември 1931.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.nysdot.gov/portal/page/portal/divisions/engineering/technical-services/hds-respository/appendixctdr.pdf%7Caccessdate=5 мај 2007|title=2005 NYSDOT Traffic Data Report: AADT Values for Select Toll Facilities

Надворешни врски[уреди | уреди извор]