Бајк Рио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велосипеди за изнајмување на системот Bike Rio

Бајк Рио - јавен систем за изнајмување велосипеди во Рио де Жанеиро, Бразил. Системот започнал со работа во октомври 2011 година и е финансиран од страна на општинската власт на Рио де Жанеиро во соработка со банката Итау, а управуван од страна на приватниот концесионер Серттел. Системот има 4000 велосипеди кои се достапни за изнајмување на 400 станици низ неколку населби во градот. Станиците за изнајмување работат на сончеви панели.[1][2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Prefeitura lança Bike Rio, novo sistema de aluguel de bicicletas da cidade - CIDADE“. 2013-04-02. Архивирано од изворникот на 2013-04-02. Посетено на 2017-10-14.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Itaú patrocina programa de aluguel de bicicletas no Rio - EXAME.com“. 2013-04-02. Архивирано од изворникот на 2013-04-02. Посетено на 2017-10-14.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]