Бајбурт (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бајбурт (провинција))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Bayburt
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Bayburt во Турција
Местоположба на покраината Bayburt во Турција
ЗемјаТурција
РегионЦрно Море
Површина
 • Total3,652 км2 (1,410 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total74.412
 • Густина20,000/км2 (53,000/ми2)
Повик. бр.0458
Рег. таб.69

Баибурт (турски: Bayburt) — покраина во североисточна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Баибурт. Покраината има 85 455 жители (2006) и површина од 3 652 км2. Разделена е на 3 округа. Координати: 40°14′12″N 40°13′25″E / 40.23667° СГШ; 40.22361° ИГД / 40.23667; 40.22361

Наводи[уреди | уреди извор]