Бајаркал (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајаркал
Координати: 37°02′ СГШ 2°59′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Хозе Ровира Нуњо
Површина
 • Вкупна 37 км2
Надм. вис. 1.258 м
Население (2005)
 • Вкупно 303
 • Густина 8,2/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Бајаркал е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Бајаркал (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

334

320 329 335 315 305 303

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Bayárcal - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Bayárcal - Diputación Provincial de Almería