Бајанхонгор (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Координати: 46°11′30″N 100°43′04″E / 46.19167° СГШ; 100.71778° ИГД / 46.19167; 100.71778
Бајанхонгор
Баянхонгор
Главен град на покраина
Земја Монголија
Покраина Бајанхонгор
Височина 1.874 м
Координати 46°11′30″N 100°43′04″E / 46.19167° СГШ; 100.71778° ИГД / 46.19167; 100.71778
Површина 64 км2
Население 26.252 (est 2006)
Часовен појас UTC+8
Повикувачки бр. +976 (0)144
Регистарски таблички БХ_ (_ variable)
Местоположба на Бајанхонгор во Монголија
Местоположба на Бајанхонгор во Монголија

Бајанхонгор (монголски: Баянхонгор) е главниот град на Бајанхонгор Провинцијата во Монголија. Градот има население од 26.252 жители.

Водете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]