Прејди на содржината

Башлик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ликијан од Ликијанската династија Кереи (4 век п.н.е), носи башлик.[1]

Башлик (турски: Başlık = покривач за глава) — капа за заштита на главата од дожд и временски непогоди. Има долги краеви кои се врзуваат околу вратот.

Руската царска армија почнала да ги користи од 1862 година. Подоцна се вовеле во опремата на војската на Кралството Србија, а подоцна и во југословенската војска. Од Втората светска војна не се користи никаде, бидејќи е заменет со капаите и шаловите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Воена енциклопедија, Београд, 1970., книга прва, pp. 504.
  1. Keen, Antony G. (1998). Dynastic Lycia: A Political of History of the Lycians and Their Relations with Foreign Powers : C. 545-362 B.C. (англиски). BRILL. стр. 153. ISBN 9004109560.