Бача (река)

Координати: 46°09′N 13°46′E / 46.150° СГШ; 13.767° ИГД / 46.150; 13.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Реката Вача

Бача — река во Словенија, која извира во Бач при Подбрду долга е 22 км[1] и тече околу долж долината која се вика „Башка грапа“ (Башка клисура). Во селото Модреј Бача се влева во реката Идријца, како нејзина десна притока.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bihalji-Merin, Oto; Šafar, Franček; Snoj, Jože, уред. (1973). „Bača“. Mala splošna enciklopedija [The Little General Encyclopedia]. Državna založba Slovenije. Предлошка:COBISS.

46°09′N 13°46′E / 46.150° СГШ; 13.767° ИГД / 46.150; 13.767 Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!