Бача (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реката Вача

Бача — река во Словенија, која извира во Бач при Подбрду долга е 22 км[1] и тече околу долж долината која се вика „Башка грапа“ (Башка клисура). Во селото Модреј Бача се влева во реката Идријца, како нејзина десна притока.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bača“. Mala splošna enciklopedija [The Little General Encyclopedia]. (1973). Državna založba Slovenije. Шаблон:COBISS.

Координати: 46°09′N 13°46′E / 46.150° СГШ; 13.767° ИГД / 46.150; 13.767 Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!