Прејди на содржината

Бауманова капсула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бауманова капсула
Гломерул (црвен), Бауманова капсула (сина) и проксимална тубула (зелена)
Податоци
Назнаки
Латинскиcapsula glomeruli
FMAFMA:15626

Бауманова капсула е почетниот, проширен дел на нефронот. Во капсулата се наоѓа збир од капилари наречен гломерул. Баумановата капсула заедно со гломерулот ја сочинуваат бубрежната корпускула.

Историја[уреди | уреди извор]

Баумановата капсула е наречена според Сер Вилијам Бауман (1816–1892), британски хирург и анатом.[1] Сепак, темелната микроскопска анатомија на бубрегот вклучувајќи ја и нефронаската капсула прв ја опишал Александар Михајлович Шумљански (1748–1795), во неговата докторска теза од 1782 „De structura renum“ („За структурата на бубрегот“, на латински); многу порано од Бауман.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bowman, William; Royal Society of London. Philosophical transactions, v. 32, p. 57-80, 1842 (1842). On the structure and use of the Malpighian bodies of the kidney: with observations on the circulation through that gland (англиски). London: Taylor. OCLC 7714131.
  2. Schumlansky, Aleksander (1782). Dissertatio Inauguralis Anatomica De Structura Renum Quam Pro Licentia Summos In Medicina Honores Et Privilegia Doctoralia Legitime Obtinendi In Inclyta Argentoratensium Universitate Solenni Eruditorum Examini Submittit Alexander Schumlansky Poltawo-Russus Die XVI. Novembr. A. MDCCLXXXII (латински). Argentorati [Strasbourg]. стр. 92.