Батура Музтаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Батура Музтаг планините претставуваат планински подмасив и се дел од Каракорам планинскиот масив. Тие се наоѓаат во северниот дел на Пакистан во близина на границата со Кина.[1]

Поглед кон дел од Батура Музтаг од југоисток

Книги, памфлети и мапи за Батура Музтаг[уреди | уреди извор]

  • High Asia: An Illustrated History of the 7000 Metre Peaks by Jill Neate, ISBN 0-89886-238-8
  • Batura Mustagh (sketch map and pamphlet) by Jerzy Wala, 1988.
  • Orographical Sketch Map of the Karakoram by Jerzy Wala, 1990. Published by the Swiss Foundation for Alpine Research.

Литература[уреди | уреди извор]

  1. King, John; St. Vincent, David (1993). Pakistan: A Travel Survival Kit. Lonely Planet Publications. стр. 376.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]