Батон Руж

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Батон Руж (Луизијана))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Батон Руж
Baton Rouge
Батон Руж
Батон Руж
Официјално знаме на Батон Руж
Знаме
Местоположба
Местоположба на Батон Руж
Часовен појас
- лето
UTC-6
UTC-5
Општи податоци
Име
- изворно
Батон Руж
  Baton Rouge
Прекари Црвениот Стап
Red Stick
Главниот Град
  The Capital City
Б.Р
  B.R
Прво доселување 16 јануари 1817
Основан 1699
Повикувачки број 225
Официјална страница http://www.brgov.com
Управа
Земја САД
Сојузна држава Луизијана
Градоначалник Мелвин Холден
Географија
Површина
- копно
- вода
204.8 км²
198.9 km²
5.7 km²
Надморска височина 14 м
Население
Население 229,553 (2010)
Густина 1,144.8 ж/км²

Батон Руж (англиски: Baton Rouge) е главен и втор по големина град во американската сојузна држава Луизијана, веднаш по Њу Орлеанс. Според пописот извршен во 2010 година во градот живееле 229,553. Градот лежи на реката Мисисипи

Видете уште[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Видете уште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sister-city agreement finalized | News | 2theadvocate.com — Baton Rouge, LA“. 2theadvocate.com. 2010-04-13. конс. 2011-04-27.